3/17: Przypowieści 2:6

MĄDROŚĆ W STARYM I NOWYM TESTAMENCIE (pytanie poboczne)
Można odnieść wrażenie, że w ST jest o wiele więcej napisane o mądrości, niż w NT. Czy rzeczywiście tak jest? Jeśli tak, to dlaczego?

- NT kładzie nacisk na miłość, ale Jakub pisze też o mądrości
- to, co głupiego u świata, wybrał Bóg - czyli chodzi o mądrość pochodzącą z góry
- w ST było jasne prawo, było bardziej czarno-biało - NT daje więcej wolności, a zarazem odpowiedzialności - ale czy to prawda? bo zasady typu nie zabijaj, nie cudzołóż, nadal obowiązują, a nawet są rozszerzone.
- w ST są księgi poetyckie i tam właśnie jest gros wersetów o mądrości
- i tu i to mądrość musi objawiać się uczynkami

DWA ASPEKTY MĄDROŚCI
- postępowanie, które nie oddali nas od Boga, a wręcz przybliży - jest to postępowanie zgodnie z Boskimi prawami
- z drugiej strony - mamy postępowanie wobec ludzi w taki sposób, aby się nam w miarę dobrze powodziło; dotyczy to spraw nie określonych przez prawo.

W ST była grupa ludzi - np proroków - która nie stosowała się do tej drugiej części, bo narażała się królom, krytykując ich zachowanie. Czy można powiedzieć, że według NT mamy żyć bardziej jak prorocy i niejako prowokować niewygodne sytuacje?

W NT są też napomnienia, żeby nie walczyć z otoczeniem - np. w listach do niewolników, czy żeby być posłusznym rządowi. Mamy więc dylemat, kiedy unikać konfliktu, a kiedy znaleźć się w jego środku.

1 Król 2:19-30
W jaki sposób mądrość została dana Salomonowi? Co to znaczy, że była większa niż mądrość Egiptu i rozległa jak piasek na brzegu morza? Jak to się stało? czy dostał szczególną inteligencję, pamięć doskonałą, czy jakieś cudowne objawienie?

- jakby spędził długie lata ucząc się
- mądrość Egiptu to matematyka, astronomia itp., ale Salomon też znał się na roślinach i zwierzętach, na budownictwie, był również poetą; na dodatek umiał tę mądrość przekazywać, bo zewsząd przychodzili ludzie, żeby go słuchać
- człowiek nie wykorzystuje całego mózgu - może Pan Bóg jakoś umożliwił działanie całości; niemniej jednak jakoś trzeba poznać fakty
- dodatkowo Pan dał Salomonowi spokój od okolicznych narodów, więc Salomon miał więcej czasu na studiowanie
- chodzi zapewne bardziej o inteligencję, zrozumienie, niż zapamiętywanie faktów; również talent poetycki i być może muzyczny

JAK PORÓWNAĆ PRZYP 2:6 Z MĄDROŚCIĄ UDZIELONĄ SALOMONOWI?
Na ile musimy włożyć naszą pracę, a na ile dostaniemy mądrość w prezencie?

- mądrości można szukać wszędzie
- wcześniejsze wersety mówią o otaczającej nas mądrości i o naszym wkładzie w jej zdobywanie
- Biblia jest mądrością pochodzącą z ust Bożych, z której możemy korzystać + ludzie, którzy są z tym związani
- Bóg skieruje człowieka w miejsca, gdzie można znaleźć mądrość - Jakub pisze, że trzeba prosić Boga o mądrość - z wiarą, bez powątpiewania

Jeśli się nad czymś zastanawiamy i znajdziemy rozwiązanie, to jak możemy mieć pewność, że to rozwiązanie jest mądrością Bożą?

- zależy czego dotyczy to rozwiązanie i jak się je przedstawia

INTUICJA - czy jest dobra, czy zła, jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy w danym przypadku?

Intuicja (z łac. intuitio - wejrzenie) – proces myślowy polegający na szybkim dopasowaniu danej sytuacji, problemu, zagadnienia do znanych już szablonów i zależności. Objawia się w postaci nagłego przebłysku myślowego, w którym dostrzega się myśl, rozwiązanie problemu lub odpowiedź na nurtujące pytanie. Natura intuicji wynika z tego, że jest ona procesem podświadomym, którego nie można kontrolować. [ z wikipedii ]

Definicja mówi o szablonie - czyli trzeba sobie wyrobić zasady, szablony postępowania zgodne z "mądrością z góry" i wtedy intuicja będzie nas dobrze prowadziła.

MĄDROŚĆ A WPŁYW DUCHA ŚWIĘTEGO
- apostołowie mieli mądrość podaną z góry, stawali się narzędziem przekazującym wolę Bożą - czy możemy liczyć na taką pomoc ducha?

- być może tak, w pewnym zakresie - ale trudno zdefiniować, w jakim stopniu i w jaki sposób
- korzystając z takiej pomocy stajemy się "ludem wybranym", oddzielonym od reszty świata.

PODSUMOWANIE
Łącząc wersety od początku rozdziału: jeśli włożymy wysiłek - jeśli spodoba się on Panu Bogu - to z pewnością nam pomoże.

NEXT TIME: zaczynamy od wersetu siódmego: w jaki sposób Pan jest tarczą dla tych, którzy postępują nienagannie? Czy łączy się to z Psalmem mówiącym, że anioł Pański zatacza obóz?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz